Új perverzióm, hogy a vasárnapi ebéd után a kanapén elhenteredve megnézek egy-egy régi, fekete-fehér magyar filmet. Nem magasröptű, mély mondanivalójú alkotásokról van szó, épp ezért néha, 5-5 percekre el is szundíthat közben az ember. A mostani vasárnap ’Egy tál lencse’ került terítékre. Ebben az 1941-es filmben igazi sztárgárda van jelen: Karády Katalin, Kiss Manyi, Csortos Gyula, Jávor Pál.
A tartalom egyszerű: a 90. évét épp betöltő Kugits méltóságos úr (Csortos Gyula) angóranyúl telepét és vagyonát a talpnyaló álrokonok helyett vérszerinti rokonára szeretné hagyni. Felkutatja Papp Irmát (Kiss Manyi), aki egy budapesti boltban eladó, és levélben állást ajánl neki. A soha nem látott távoli rokon helyett annak munkanélküli barátnője, Margit (Karády Katalin) érkezik a birtokra, rokonnak kiadva magát. Egy véletlen folytán Margit megismerkedik az öregúr elcsapott intézőjével, Rudasi Sándorral (Jávor Pál), és természetesen szerelembe esnek. És itt kezdődik az ármánykodás, rosszindulat, mesterkedés. Arra a kérdésre, hogy győzni fog-e a szerelem, szerintem mindenki tudja a választ. De azért a film tartogat még meglepetéseket, és újabb tanulságokat számunkra. Ha ezek után ti is kedvet kaptatok egy kis hétvégi fekete-fehér sziesztához, akkor ezen a linken több részben megnézhetitek Farkas Zoltán filmjét: http://www.magyarvagyok.com/videok/28-Film/45378-Karady-Javor-Egy-tal-lencse-1-resz.html
A régi magyar filmekben mindig akad egy ismertebb dal, ebben erre csodálkoztam rá (bár számomra a Budapest Bár tette ismertté):
Mielőtt áttérünk a receptre, egy kérdést még tisztázni kell: honnan ered a film címe? A bibliai utalás egyértelmű: „Egyszer Jákób valami főzeléket főzött, amikor Ézsau fáradtan jött meg a mezőről. Ézsau azt mondta Jákóbnak: Hadd egyem ebből a vörös ételből, mert fáradt vagyok! Ezért nevezték el őt Edómnak. De Jákób azt felelte: Add nekem érte azonnal az elsőszülöttségi jogodat! Ézsau ezt mondta: Én úgyis folyton halálos veszélyben vagyok, mire való nekem az elsőszülöttségi jog? Jákób azt felelte: Akkor esküdj meg nekem azonnal! Ézsau megesküdött neki, így adta el elsőszülöttségi jogát Jákóbnak. Jákób meg adott Ézsaunak kenyeret és lencsefőzeléket. És ő evett, ivott, azután fölkelt, és elment. Ennyire semmibe vette Ézsau az elsőszülöttségi jogot.” (1 Móz 25, 29-34)
Ennek alapján maradt fent az a mondás, hogy valaki eladta a lelkét az ördögnek egy tál lencséért. De hogy jön ez a filmhez? Ez elsőre számomra sem derült ki, valószínűleg azt az 1 percet, amikor ez elhangzik, épp szunyókálással töltöttem. Nem hagyott nyugodni a dolog, újra néztem a filmet, és megtaláltam: Margit egy keresztrejtvényen nyert selyemkombinéért veszi meg Irmától a neki felajánlott jól fizető munkát. Ebből még nem jöttem volna rá, hogy erre utal a cím, de később, amikor Irma rájön, hogy milyen rossz üzletet csinált, nagy megbánással ezt mondja: „Ahelyett, hogy én jöttem volna ide, eladtam az üdvösségemet egy tál lencséért!” A lencse visszatér még a film végén is, bár nem ilyen értelemben.
Egy nagyon finom lencsesaláta készült a film ihletésére. Bár a Bilbia szerint Jákób vöröslencsét főzött, én sima lencsét használtam, de a vörös változattal is hasonló sikerem lett volna.
Két barátnőmmel egy kibeszélős estét terveztünk. Lilla férje üzleti úton volt, így náluk volt a találkozó. Vállaltam a salátát a batyus buliba. Ági épp egy olyan diétán van, mely szerint nagyrészt hüvelyeseket ehet (http://divat-trend.info/4-oras-test/). Mi, lányok pedig mindig tiszteletben tartjuk egymás diétáit. Így jött a lencse, amihez Flat Cat blogján (http://flat-cat.hu/) találtam egy jónak tűnő receptet. Szokásomhoz híven kicsit alakítottam rajta, de az alapinspiráció innen származik.
A lencsét beáztattam egy pár órára, majd többször átmostam hideg vízzel, és felforraltam. Az első forrás után rögtön leszűrtem (ennek oka a ’Tudtad-e-ben’), és új vízben mostmár babérlevél és só kíséretében feltettem főni. El kell, hogy áruljam, tettem a vízbe egy füstölt ízű leveskockát is... nem vagyok rá büszke... Abban a kb 20 percben, amíg a lencse megfőtt, megpucoltam és vékony karikákra szeleteltem (robotgéppel) 3 szál répát, és 1 nagyobb lila hagymát. Az időbe még az is belefért, hogy Shakival (a kutyámmal) kisétáltunk a sarki zöldségeshez lilahagymáért, mert persze nem volt otthon.
A trükk az, hogy a leszűrt, még meleg lencsébe azonnal bele kell keverni a répát, így az valamennyire a lencse melegségétől ’megpuhul’, de mégsem annyira, mintha megpárolnánk. Nem tudom, ti hogy vagytok vele, én szeretem, ha roppan a répa a fogam alatt. Ha kicsit hűlt a lencse-répa combo, akkor mehet bele a lilahagyma. Természetesen a fokhagyma sem maradhatott ki, 3 gerezdet belezúztam. A saláta inni kért, ezért 5 evőkanál extra szűz olívaoljat és ugyanennyi balzsamecetet egyneművé kevertem habverővel, belecsorgattam egy fél citrom levét, és nyakon öntöttem a salátámat. Egy csokor friss petrezselyemzöldet – Dóri szavaival – rusztikusan összevágtam, és azt is hozzákevertem a többihez.
Még éreztem, hogy hiányzik valami: ’dió’ – hallottam az isteni sugallatot. De hiába van meg a korszakalkotó ötlet, ha nincs otthon alapanyag. Volt viszont hántolt napraforgó: serbenyőbe be, salátára rá. Bátran kijelenthetem: bármilyen mag pirítva illik ehhez az ételhez.
Megérkeztünk Lillához. A grill zöldségek és a bélszín szeletek várták a sorsukat nyersen. Gondoltuk, mielőtt belekezdünk a főétel elkészítésébe, előételként eszünk egy tál lencsét. De végül a főétel elmaradt. Aznap este mi inkább több tál lencséért adtuk el az üdvösségünket.
Hozzávalók:
- 500 g lencse
- 2 babérlevél
- csipet só
- 1 füstölt ízű kocka
- 1 nagy fej lilahagyma
- 3 szál répa
- 3 gerezd fokhagyma
- 5 ek extra szűz olívaolaj
- 5 ek balzsamecet
- 1 csokor petrezselyemzöld
- bármilyen pirított mag
Tudtad-e?
- Csortos Gyula 1941-ben az Egy tál lencsén kívül még 10 filmet forgatott. 1912 és 1944 között összesen 74 filmben játszott (12 némafilm, 62 játékfilm).
- Karády Katalin eredeti neve Kanczler Katalin.
- Pár hete, március 12-én volt Kiss Manyi születésének 100. évfordulója.
- Jávor Pál az 53 éves városi pénztáros és a 17 éves cselédlány szerelemgyerekeként született. Mivel szülei a születése után házasodtak össze, ezért az anyakönyvbe az édesanyja vezetékneve alapján Spannenberger Pál Gusztávnak jegyezték be.
- Az Isten szó eredete: az ’is’ előtag az ős, idős szóból, míg a ’ten’ utótag a mennydörgést utánzó hangból áll össze.
- A lencsének – a szója után – a legmagasabb fehérjetartalma (26%).
- Az első forrású vizet a hüvelyesekről le kell szűrni, így a gázok nem fognak kínozni bennünket.
- Ha húst pácolunk pl. grillezéshez, nem szabad besózni, mert a só hatására kiengedi magából a vizet, ami rontja a pácolás folyamatát. Sózni csak közvetlenül a sütés előtt kell a szeleteket.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Old Boy 2011.04.11. 18:01:16
Old Boy 2011.04.11. 18:14:33
zsuzsi_kulturkoszt 2011.04.19. 00:38:09