HTML

Kulturkoszt

Szeretjük a vidám henteseket, akik viccelődnek, miközben húsbárddal darabolják a csontos karajt. Ha valaki a fülünkbe suttogja, hogy patisszon, bármire képesek vagyunk. Tavasz elején minden nap izgatottan térünk be a zöldségeshez, mert tudjuk, hogy az évszak kezdetét nem a meteorológia, nem is a csillagászat, hanem a hónapos retek megjelenése jelzi a legpontosabban. Megtanultuk, hogy az articsóka nem madár, és hogy a gazdag ember is vízzel főz. És hogy mi hoz még lázba? Nincs jobb, mint komolyzenére csirkemájat simogatni, vagy egy izgalmas krimi olvasása közben éles késsel friss gombát szeletelni. Kivesézünk minden élőt és holtat. Megkóstoljátok?

Friss topikok

  • Momina: Nem ezért szoktam le a fekete teákról, hanem azért, mert a gyümölcstea ízét jobban kedvelem. De il... (2012.05.04. 13:29) Vallomások teáról, városról
  • hoffmannercsi: Mostmár rémlik, hogy mesélted ezt, csak nem tudtam, hogy ennyire komoly...Szerintem is sok finomsá... (2012.04.27. 13:25) Dr. Csonthéjas finomság
  • hoffmannercsi: Ez nagyon szimpi kaja, ismerem ezt a babot, nagyon finom. Angolzellert is gyakran főzök levesbe. J... (2012.03.29. 18:50) Babra megy a játék
  • Fibi Büfé: köszi a lájkot! az ananászlevest legközelebb rizstejjel készítem és akkor már senki nem köthet bel... (2012.03.15. 13:56) Gömbölyű örömök
  • Edit Piláf: @Old Boy: Hajrá, csak bátran! :) (2011.05.29. 12:45) Felhorzsolt illatok

Linkblog

A fröccs születése

2011.08.18. 13:57 Edit Piláf

Fáy András író, ügyvéd fóti présháza egykor a nemzet nagyjainak szolgált pihenőhelyéül. Vörösmarty Mihály, Jedlik Ányos, Bajza József, Deák Ferenc gyakorta vendégeskedett itt, és töltekezett fel egy tál jó étel és egy pohár jó bor mellett. A hely szelleme mindenkit megérintett.

A fröccs eredete

Történt egy napon, még a szabadságharc előtt, egészen pontosan 1842. október 5-én, hogy Fáy András présházához vendégek érkeztek szüretre. Aki csak egyszer is betért ide, tudta, hogy errefelé a lélek és a szív feltöltekezik, a test pedig kellemesen elernyed. E kettősség titka nem csupán a hely klímájának volt köszönhető, de a soha ki nem apadó boroshordónak is. A magyar embernek szüret alkalmával kötelessége volt inni; máskor pedig elvárás. Egy présházban a bort visszautasítani pedig olyan volt, mint kesztyűvel arcon legyinteni a házigazdát. A fent említett vendégek azonban nem abból a verekedősfajtából valók voltak. Egyikük, Vörösmarty Mihály, mondhatni hivatásból kedvelte az italt. Jedlik Ányos ellenben - a legenda szerint - inkább a dinamót forgatta, mintsem pohárban a bort, így aztán, sorsán könnyítendő, feltalálta a szódásszifont, és az új találmányt azon nevezetes októberi napon be is mutatta.

„Vörösmarty volt az első vállalkozó. A tudós fizikus egy hosszú poharat félig töltött borral és varázspalackjából belefröccsentette a szénsavas vizet. A feltaláló az újféle ital felé mutatott és mondotta – Íme a spritzer. Vörösmarty felemelte a poharat és azonnal átkeresztelte: – Spritzer? Ez túl németes. Jobb és magyarosabb, ha fröccs a neve. – És magasra emelte a habzó poharat. Erre már a többiek is töltötték és vegyítették az italt. Ô pedig néhány sort írt, felállt, és kezében a papírossal olvasta a sebtében készülő vers első sorait:

Fölfelé megy a borban a gyöngy;

Jól teszi.

Tőle senki e jogát el

Nem veszi …”

(Hegedűs Géza: A világmindenség elsô fröccse)

Így született meg két világraszóló műalkotás: a fröccs és a Fóti dal.

A Fáy Présház ma

Fót Budapesttől 10 km-re, északkelet irányban, a Cserhát hegység nyúlványai, a Gödöllői dombság és a Pesti síkság által határolt területen fekszik. A természeti szépségekben gazdag, változatos arculatú terület egy része tájvédelmi körzet. Az étterem teraszáról látható gyönyörű panoráma mindenkit elvarázsol.

A mangalica tarjától a ropogós libacombon keresztül a vajon pirított fogasig sok minden megtalálható az állandó étlapon, és a napi ajánlatokkal kiegészítve biztos, hogy mindenki talál kedvére valót. A Fáy Présházba ma is hazaér ki munkából érkezik, és izgalmas, házi ízekre vágyik, vagy egy baráti társaság, kik egy kancsó Olaszrizling mellett a Házigazda ajánlatait ízlelgetve diskurálnak az élet nagy kérdéseiről. A gyerekek házi készítésű szörpöket szürcsölhetnek, ha a Présház körüli futkosástól elfáradva egy percre megpihennek, és a romantikára vágyó fiatal pár is megtalálja azt, amit régóta keresett: az asztalt ahonnan a „nagyváros” fényei még látszanak, de ahova a zaj már nem ér el.

Az otthon hangulatát kapja, ki felkaptat a Somlyó dombjai közé.

(Köszönet egyes szövegrészekért Fibi Büfének és Babiczky Tibornak!)

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: fröccs reformkor fáy andrás fáy présház a fröccs eredete


A bejegyzés trackback címe:

https://kulturkoszt.blog.hu/api/trackback/id/tr733162723

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása